Daria Spiridonova: neizčrpna volja za zmago

4. 3. 2019

Daria Spiridonova je vodilna ruska gimnastičarka in srebrna medalja na olimpijskih igrah leta 2016 v Rio de Janeiru. Deklica je leta 2015 osvojila naslov evropskega in svetovnega prvaka na neravnih barih, leto prej pa se je udeležila evropskega prvenstva, kjer je postala bronasta medalja v ekipnem prvenstvu in na neravnih barih. Glavna športna gimnastika je neenakomeren. Je mojster športa mednarodnega razreda.

Otroštvo in zgodnji športni dosežki Daria Spiridonova

Daria se je rodila v družini športnikov 8. julija 1998 v Novočeboksarsku (blizu glavnega mesta Republike Chuvashia). Dekletov oče se je ukvarjal z rokoborbo, mama atletika. Za umetniško gimnastiko je bila Daria že odrasla sedemletna deklica, ko jo je opazila trenerka Natalija Iljičeva. Prvi uspehi niso bili dovolj dolgi, zaradi česar so se preselili v Moskvo in nastopali na višji ravni. Usposabljanja so potekala na podlagi jezera "Krugloe", kjer se že več kot desetletje ukvarjajo športne telovadke.

Prvi trener

Daria Spiridonova je nastopila na mednarodnem gimnastičnem prizorišču kot del pred-olimpijskega mladinskega prvenstva 2012 v Bergisch-Gladbachu (Nemčija), kjer je osvojila all-around tekmovanje. In 2013 je bilo leto preboja Spiridonove. Spomladi je osvojila zlato v ekipnem tekmovanju in srebrno na neravnih barih v ruskem mladinskem prvenstvu. Na turnirju so "olimpijska upanja" prejela več medalj: ekipno zlato na neravnih palicah in bron v all-around.

Sezona 2014

Na resnejši ravni se je Spiridonova leta 2014 udeležil svetovnega pokala v Cottbusu (Nemčija), vendar se ni mogel uvrstiti v finale. Potem je tekmovala v ruskem prvenstvu istega leta, osvojila zlato na neravnih palicah in ekipno srebro na gredi.

Neenakomerne palice

Avgusta 2014 je sodelovala v ruskem pokalu, osvojila zlato z ekipo v vsestranskih in neravnih barih ter bron na dnevniku. Že oktobra je odšla na svetovno prvenstvo v Nanningu (Kitajska). Na žalost je padla na hlod in se ni mogla kvalificirati za to vrsto, vendar je opravila na neravnih palicah in pomagala ruski reprezentanci, da se povzpne na stopničke z bronastimi medaljami. Po Nanningu se je Spiridonov udeležil turnirja Arthur Gander Memorial v Švici, kjer je osvojila zlato, pred naslovom romunski gimnastičar Larisa Iordache. Potem je prišlo do zmage v švicarskem "Zurich Cupu". Po tem, ko je v Franciji zmagal srebro in zlato na palicah.

Predolimpijska sezona

V začetku marca 2015 je Spiridonova tekmovala v ruskem prvenstvu, osvojila zlato na neravnih palicah, srebro na nosilcu in v celotnem svetovnem razporedu, do konca leta se je njeno ime dvignilo na 4. vrstico.

Septembra je na ruskem pokalu osvojila tri zlate medalje, vključno z vsestranskimi dogodki. Oktobra je kot del ruske ekipe na svetovnem prvenstvu v Glasgowu (Škotska) pomagala ekipi, da je osvojila drugo mesto v finalu.

Zaslužene nagrade

Daria Spiridonova je leta 2016 osvojila zlato na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu. Mesec dni kasneje je že sodelovala na ruskem prvenstvu in zmagala na neravnih barih. Junija so tekmovali na Evropskem prvenstvu v Švici. V kvalifikacijah je znižala koeficient težavnosti na neravnih palicah, kar ji ni omogočilo, da bi dosegla finalni krog turnirja. Julija je v okviru ruskega pokala osvojila bron na neravnih palicah in osvojila četrto mesto v skupni ekipni konkurenci. Kmalu zatem je bila Daria poklicana v rusko olimpijsko ekipo.

Olimpijske igre v Riu

Olimpijske igre v Rio de Janeiru so zasenčile škandal za rusko ekipo - vodilnim športnikom je bilo prepovedano sodelovati v boju za naslov prvakov. Razmere pred nastopi so bile precej napete. Za ruske gimnastičarke, ki so potovali v Brazilijo, je bila naloga ustrezno delovati.

Daria Spiridonova na evru

To na splošno, in je uspelo izvajati. Rusija je sodelovala v drugi fazi kvalifikacij, tekmovanje se je začelo za dekleta iz upravnih odborov. V individualnem all-roundu nihče iz ekipe ni mogel pokazati visokih rezultatov, v ekipni tekmi pa so ruske dekleta Angelina Melnikova, Aliya Mustafina, Maria Paseka, Seda Tutkhalyan in Daria Spiridonova osvojile srebrne medalje. V nekaterih vrstah - obok, talna vaja, ravnotežje in neravnine, Daria ni mogla dobiti nagrad.

Kako Daria živi zdaj in kaj počne

Po neuspešnem nastopu v Riu de Janeiru osebno za Darijo Spiridonovo je sledila udeležba na tekmovanjih v Elite Gym Massilia v Franciji, kjer je gimnastičar pokazal le peti rezultat na gredi in šesti na neravnih palicah.

Leta 2016 je gimnastičar sodeloval pri snemanju filma "Prvaki: hitrejši. Višji. Močnejši", kjer je postala podcenjev Kristine Asmus, ki je igrala Svetlana Khorkina.

Trenutno Daria nadaljuje z aktivnim usposabljanjem, priznano je, da mora, da ne bi izgubila koncentracije in fizične oblike, delati celo dan. Deklica dejansko nima prostega časa, počitnice trajajo kratek čas, če si vzame čas za počitek, poskuša obiskati starše v Novočeboksarsku.