Tagir Khaybulaev: Olimpijski judo prvak

26. 2. 2019

Pred olimpijskimi igrami v Londonu leta 2012 je rusko ekipo judo vodil italijanski trener Enzo Gamba, s katerim so športniki dobro napredovali in se dobro odrezali na glavnem štiriletnem turnirju. Eden od olimpijskih prvakov Gamba je postal Tagir Khaibulaev, ki je deloval v kategoriji do 100 kg. Dagestan ne omejuje svojega razvoja športa, uspešno je zagovarjal diplomo prava in je uvrščen na policijsko mesto.

Prvi koraki

Biografija Tagirja Khaibulajeva se do določene mere ni razlikovala od biografij tisočih belcev. Rodil se je leta 1984 v Dagestanu Kizilyurt v Avarski družini. Tagir Khaybulaev

Freestyle rokoborba se šteje za glavni šport na Severnem Kavkazu, in Tagir ni bil nobena izjema med svojimi vrstniki, ki so prosti čas preživeli na ročajih. Šest let se je ukvarjal s športom in se trdo treniral, dokler se je leta 1995 vsa družina Haybulaev preselila v Samaru.

V novem mestu ima Tagir nov hobi. V Samari se je naučil o obstoju juda in se odločil spremeniti svojo specializacijo za rokoborbo.

Dagestan postal ukvarjajo v klubu "Dinamo" v mestu Samara, prvi mentor fant je bil Vyacheslav Arkhipov.

Odraščanje športnika

Kot najstnik, Tagir Khaibulaev, judo za katerega je bil smisel življenja, se sooča s težkimi preizkušnjami v življenju. Na enem od turnirjev je resno poškodoval nogo, ogrožena je bila njegova nadaljnja kariera. Vsi lokalni zdravniki so kategorično izjavili, da se je treba izogibati stresom na nogi in ustaviti trening. Biografija Tagir Khaybulaeva

Njegov oče ni sprejel tega sklepa in je začel nositi sina v evropske klinike. V Nemčiji je bila izvedena operacija in po določenem času se je Tagir Khaibulaw opomogel in nadaljeval s poukom judo.

Dosežki Khabirja na nižji stopnji niso bili zelo pomembni, na mednarodnih turnirjih je bil na evropskem prvenstvu označen le s bronami. Res je, da je znotraj države dvakrat postal prvak v starostni kategoriji do 23 let.

Prve zmage

Ko se je vrnila na odraslo osebo, je Tagir Khaibulaev začel trdo delati, da bi dosegel svoje sanje - sodelovanje na olimpijskih igrah, ki naj bi se odvijale v Pekingu leta 2008. Vendar ni uspel prenesti nacionalne izbire in je bil zelo zaskrbljen zaradi tega. Mislil je celo, da bo dokončal šport, toda s pomočjo svojih sorodnikov se je Tagir uspel združiti in nadaljevati z delom. Prva velika zmaga je prišla do njega leta 2009. Šel je na evropsko prvenstvo v Tbilisiju v statusu "temnega konja", nihče ni resno računal na malo znanega judo igralca, v kategoriji do 100 kg pa je bil neustavljiv in osvojil končno zmago, postal prvak kontinenta.

Nekaj ​​let kasneje se je že uvrstil med priljubljene na svetovnem judejskem prvenstvu v Parizu in potrdil svoj status, ko je dosegel finale. Tukaj ga je že čakal svetovni prvak leta 2009 Maxim Rakov iz Kazahstana. Vsi so čakali na trmast boj, toda Yagir Khaybulaev je imel lepo in strelo dobrodošlico, ki je dosegel jasno zmago - ippon.

Olimpijske igre 2012

Olimpijske igre 2012 je postal glavni turnir v življenju dagestanskega športnika. Prišel je v London izključno za zmago in začel dokazovati že na začetnih stopnjah, kjer je zmagal.

Toda že v četrtfinalu se je Khabir Khaybulaev soočil z resnim odporom v obraz češkega Jacka Krpaleka. Preživel je več uspešnih sprejemov in prevzel vodstvo. Sam Tagir se ni mogel približati svojemu nasprotniku, toda v nekem trenutku se je izkazalo, da je hitrejši od Lukasa in prevrnil velikana na tatamijah, ko je zmagal. Tagir Khaibulaev judo

Najresnejši nasprotnik za avarja je bil Dmitry Peters, ki stoji za Nemčijo. Polfinale so bile zelo viskozne in težke. Veliki Nemec je nevarno stisnil Dagestane v mrtve objemke, potem pa se je Khaibulaev ogreval in prevzel pobudo. Glavni in dodatni čas se je končal zaman, usodo tekme pa so določili sodniki, ki so zmagovalca imenovali za ruskega športnika.

V finalu je Tagir čakal na olimpijskega prvaka 2008 Naidana Tuvshinvayarja, toda Dagestani so se presenetljivo spopadli z mogočnim borecom, ki ga je udaril čez lopatice in dosegel jasno zmago.

Na olimpijskih igrah v Riu, ki je že v statusu olimpijskega prvaka, je Tagir Haibulava slabo igral, izgubil pa je azerbajdžanskemu športniku v prvem krogu turnirja.

Zdaj z naslovom borec si je vzel odmor in razmišljal o svojih prihodnjih možnostih v življenju.