Sergey Grinkov: biografija in osebno življenje

Sergey Grinkov je slavni sovjetski in ruski drsalec, ki je nastopal v paru. Ima naziv častni mojster športa v ZSSR in v Rusiji. Največji uspeh je dosegel v duetu z Ekaterino Gordeevo.

Sergey Grinkov

Biografija drsalca

Sergey Grinkov se je rodil v Moskvi leta 1967. Pri petih letih je vstopil v športno šolo CSKA za otroke in mladino. Obvladal je osnove drsanja.

Njegova slabost je bila skakanje, zato ni bil primeren za solo smučanje. Pri petnajstih letih se je odločil, da bo delal v parih. Vladimir Zakharov je postal njegov prvi trener v tej novi disciplini.

Leto kasneje ga je zamenjal z Nadezhdo Shevalovskaya (rojena Gorshkova), srebrno medaljo prvenstva ZSSR in osebno koreografko Marina Zueva, bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu.

Leta 1983 se je Sergej Grinkov prvič pojavil na svetovnem prvenstvu med mladimi. Prejela je 6. mesto in leta 1984 osvojila zlato medaljo. Že takrat je začel govoriti z Ekaterino Gordeevo.

Na prestižnem mednarodnem turnirju je trener Shevalovskaya v program vključil trojni salchow, edinstven za tisti čas in parno drsanje. Vendar to tveganje ni bilo upravičeno. Gordeeva je padla v najpomembnejšem trenutku.

Pri Stanislavu Zhuk

Leta 1985 je obetaven par začel trenirati slavnega trenerja Stanislava Zhuka - večkratnega prvaka ZSSR in trikratnega srebrnega medaljo evropskih prvenstev.

Pod njegovim vodstvom je par čutil zaupanje vase, obvladal nove kompleksne elemente. Takoj od začetka so začeli prejemati nagrade. Grinkov in Gordeeva sta postala prvaka na prvenstvih ZSSR in Evrope. Leta 1986 so osvojili zlato medaljo na svetovnem prvenstvu v Ženevi v Švici.

Grinkova, Ekaterina Gordeeva, je takrat postala najmlajši zmagovalec svetovnega prvenstva v paru. Imela je samo 15 let.

Hkrati je bil Stanislav Zhuk zelo trden in avtoritarni trener. Vse se je končalo z dejstvom, da so sovjetski likovni drsalci, vključno s Grinkovim in Gordejevim, podpisali skupni poziv vodstvom CSKA. Na koncu se je par preselil k novemu mentorju.

Sergey Grinkov drsalec

Pod poveljstvom Leonovicha

Leta 1986 sta se par zavezala, da bo trenirala Stanislava Leonovicha, trikratnega prvaka Sovjetske zveze. Zueva je ponovno postala koreografinja.

Prvi resni izpit za par pod novim trenerjem je bilo Evropsko prvenstvo v Sarajevu. Potem pa se je zgodilo nesrečo. Med nastopom na Grinkovem sem se znebila benda na drsalki. Ameriški sodnik Wright je ustavil glasbo in začel žvižgati. Par je kljub vsemu še naprej delal v popolni tišini. Ocena ni bila nastavljena. Drsalke so bile diskvalificirane. Iz predloga organizatorjev, da se program ponovi.

Rehabilitiran je bil na svetovnem prvenstvu v ameriškem Cincinnatiju. Ponovno so osvojili zlato. In so opravili zelo težko za par drsanje element - zavrtite v štirih zavojih.

Leta 1987, v pred-olimpijskem letu, je Sergej Grinkov zaradi poškodbe svojega partnerja zamudil prvenstvo ZSSR. Na usposabljanju je Gordeeva dobila pretres možganov.

Sergey Grinkov fotografija

Calgary Olympics

Leta 1988 sta par odšla na svoje prve olimpijske igre. Gordeeva in Sergey Grinkov sta prispela v Calgary, Kanada. Drsalko se je pred nastopom počutil samozavestno, pri treningih pa je očitno izpolnjeval vso podporo.

Konkurenca je potekala med rojaki in Američani. Zaradi tega sta dva ameriška drsalca, Jill Watson in Peter Oppergard, osvojila bron. Sovjetski športniki Elena Valova in Oleg Vasiljev so postali srebrni medalje. Catherine Gordeeva in Sergey Grinkov sta prejela zlato. Zgodba o njihovem uspehu je v mesecih napornih treningov in pri uresničevanju najmanjših elementov.

Njihov nastop je bil resnično izjemen. Na primer, brezplačen program za glasbo Chopina, Mozarta in Mendelssohna je postal klasika drsanja. Vsi elementi so bili izvedeni brezhibno, vključno z dvojno osjo, kaskado in dvojno ovčjo kožo. Takšnega kompleta v paru ni bilo.

Poleg tega je Sergej Grinkov, katerega fotografija je letos krasila številne športne publikacije, izvedel dva posnetka in tri podpore na eni strani. Ena od rotacij je vključena tudi v učbenike. Sprva je šel v običajno smer, potem je partner padel, po hitrem dvigu in še eni, že obratni rotaciji.

Ekaterina Gordeeva in Sergey Grinkov zgodovina

Najboljši par na svetu

Na svetovnem prvenstvu v Parizu leta 1989 je par ponovno pokazal brezhibno drsanje. Vsi sodniki so dali prvo mesto sovjetskim drsalcem.

Težje je bilo svetovno prvenstvo leta 1990 v kanadskem Halifaxu. V kratkem programu je bila ocena podcenjena za dve desetini točk, ker so arbitri menili, da izvedene spirale ne izpolnjujejo zahtev. V prostem programu je Gordeeva naredila napako - se je spotaknila, ko je izvedla trojni toe loop, in opravila tudi svojo kombinacijo skokov z bloti. Tekmovalce je bilo mogoče premagati le z enim glasom. Kanadčani Isabel Brasseur in Lloyd Asler sta se jim približali na tem svetovnem prvenstvu.

smrtni drsalec Sergej Grinkova

V profesionalnem športu

Leta 1990 se je par upokojil iz amaterskih športov. Začnejo nastopati pri priznani trenerki Tatjani Tarasovi v All-Star Ice Theatru. Hkrati pa morajo zavrniti sodelovanje na svetovnih in evropskih prvenstvih.

Dve leti tekmujejo na profesionalnih svetovnih prvenstvih in prejmejo bistveno višje honorarje za sodelovanje in nagrade.

Leta 1991 sta se Ekaterina Gordeeva in Sergey Grinkov poročila. Ljubezenska zgodba njihovih par je trajala več kot eno leto. Leta 1992 so imeli hčerko, Darijo. Zaradi nosečnosti je Gordeeva začasno prekinila predstave.

Leta 1993 so Mednarodni olimpijski komite in Svetovna zveza za drsanje spremenili pravila in poklicnim športnikom omogočili sodelovanje na tekmovanjih pod njihovim okriljem. Tako sta Gordeeva in Grinkov dobila priložnost, da odideta na drugo olimpijsko igro.

Triumfalno se vračajo k velikemu športu. Osvojila prvo mesto na prvenstvih Rusije in Evrope.

Olimpijske igre v Lillehammerju

Leta 1994 sta par pridobila pravico do udeležbe na olimpijskih igrah v Lillehammerju na Norveškem. Tokrat ne igrajo za reprezentanco ZSSR, ampak za reprezentanco Rusije.

To je bila trijumfalna olimpijada za domače figure. Samo ukrajinska Oksana Baiul, ki je zmagala na drsališču za ženske, jim je uspela potisniti nazaj s prvega mesta. Alexey Urmanov je zmagal moške, Oksana Grischuk in par zmagal v plesu ledu Jevgenij Platov. V paru drsanje je odlikovalo Gordeevo in Grinkova. Rusi so se uvrstili tudi na drugo mesto (Natalia Mishkutenok in Arthur Dmitriev), kanadčani Isabel Brasseur in Lloyd Eisler sta osvojili bronaste medalje.

Skater Sergej Grinkov vzrok smrti

Tragedija na ledu

Smrt likovca Sergeja Grinkova je nenadoma prišla v samem začetku svoje kariere. Novembra 1995 je med treningom v ameriškem mestu Lake Placid izgubil zavest na ledu. Takoj so poklicali zdravnike, ki so mu rekli prvo pomoč.

Vendar pa je bilo vse neuspešno. Drsalec Sergey Grinkov je umrl na kraju samem. Vzrok smrti po mnenju zdravnikov, obsežnega srčnega napada. Slavni športnik je bil star samo 28 let.

Grinkova je bila pokopana v Moskvi, na Vagankovskem pokopališču.

Gordeeva se je ponovno poročila z Ilyo Kulikom, olimpijskim prvakom v drsanju.