Ruska biatlonka Yana Romanova: biografija in športna kariera

22. 3. 2019

Yana Romanova - slavni ruski biatlon, večkratni zmagovalec olimpijskih, svetovnih in evropskih prvenstev. Po koncu športne kariere se je ukvarjala s treningom in političnimi aktivnostmi.

Yana Romanova

Biografija

Romanova Yana Sergeevna se je rodila maja 1983 v mestu Kurgan. Ko je deklica prvič videla tekmovanje v smučanju, se je odločila, da postane profesionalni športnik. Res sem si želela, da bi Yana dobila lepe plastične smuči. Tudi njena mati, ki se je bal, da bi zaradi pogostih treningov Yana imela težave z akademsko uspešnostjo, ni mogla preprečiti uresničitve teh sanj.

Romanova se že od otroštva uveljavlja kot zelo odgovorna športnica. Nikoli ni zamudila treninga brez dobrega razloga, jasno je sledila navodilom trenerjev.

Prvi koraki v biatlonu

V biatlonu je prišla Yana Romanova v starosti 15 let. Začela se je trenirati s trenerjem Valerijem Samsonovičem Kondakovom. Dve leti kasneje, na okrožnih tekmovanjih, je trener Anisimov Vladimir Semenovič posvečal pozornost mlademu športniku, ki je Romanov odpeljal v Omsk.

Yana Romanova Biatlon

Tu je Yana povezal proces usposabljanja s študijem na lokalni univerzi, kjer je študirala kot športni inštruktor. Intenzivni tečaji niso bili zaman - kmalu so prvi uspehi na biatlonskih poteh pripeljali do dekleta.

Dosežki na nižji ravni

Leta 2002 je Yana Romanova prinesla prve dosežke in slavo. Hitro je vdrla v trideset mladih žensk na svetu. Naslednje leto je ruski biathlete uspel osvojiti srebrne medalje na svetovnem prvenstvu v sprintu in dirki po zaslugi.

V štafeti je Yana Romanova prvič v svoji karieri postala zmagovalec mednarodnih tekmovanj. Po teh zmagah je začel mladi biatlon povabiti glavno rusko reprezentanco.

Poklicna poklicna pot

Potem, ko je Romanova leta 2009 v zasledovanju osvojila bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v poletnem biatlonu in nato prejela isto nagrado za štafeto Universiade, je začela nastopati na svetovnem prvenstvu.

Debut Yana Romanova je potekala v 6. etapi italijanske Anterselve. V sprintu je bila Rusinja trinajsta, v zasledovanju - šestindvajseta. Najboljši rezultat pa je bil sedmi v posamezni dirki na svetovnem prvenstvu v Ostersundu.

Yana Sergeevna Romanova V sezoni 2008/09 Yana Romanova ni mogla zadovoljiti svojih navijačev z boljšimi rezultati na svetovnem prvenstvu. Toda še vedno se je pokazala: na evropskem prvenstvu v Ufi je biletrček prvič postal drugi v sprintu, nato pa tretji v dirki.

Olimpijska sezona se je za Romanovo začela zelo dobro. Že na drugi stopnji v avstrijskem Hochfilznu je skupaj s Sleptsovo, Bulygino in Zaitsevo zmagala na štafeti. Potem je bilo četrto mesto v "Individualu" na Pokljuki v Sloveniji in za njim drugo mesto v štafeti v nemškem Ruhpoldingu.

Zahvaljujoč dobrim nastopom se je Romanova pridružil olimpijski ekipi. Toda v Vancouvru je šele enkrat vstopil na progo: v posamezni dirki je končala le v šestem vrhu.

Kljub neuspešnim nastopom na olimpijskih igrah je Yana prvič na koncu sezone zmagala na svetovnem prvenstvu. To se je zgodilo v Khanty-Mansiysku v sprintni dirki.

V naslednjih treh sezonah Yana Romanova ni mogla priti na stopničke na odru svetovnega pokala. Najboljši rezultat je bilo enajsto mesto v finski Lahti.

Leta 2013 je Romanova začel resne priprave Olimpijske igre v Sočiju. Sodelovala je v skoraj vseh etapah, redno je osvojila kredite, v Anterselvi pa je osvojila peto mesto v sprintu.

Na olimpijskih igrah je Yana Romanova v sprintu prvič postala devetnajsta, nato pa še dvainštirideset v zasledovanju. Po tem je prišlo do neuspeha »posameznika« - biatlonka je končala šele v šestem desetem. Kljub temu so trenerji Romanovi zaupali mesto v štafeti in se niso zmotili. Skupaj z Zaitsevo, Shumilovo in Vilukino je Yana osvojila srebrno medaljo.

poletni biatlon

Po olimpijskih igrah v Sočiju je bilateralin opravil še eno sezono. Na stopnjah svetovnega pokala je redno dobivala točke, v eksperimentalni mešani štafeti pa je v češkem Novo-Mestu zmagala. Poleg tega je osvojila bronasto medaljo na svetovnem vojaškem prvenstvu v Bodnu.

Maja 2015 se je Yana Romanova odločila, da bo končala svojo poklicno pot.

Športna dejavnost

Po odhodu iz biatlonskih skladb se Yana ni poslovila od športa. V Centru za športno treniranje reprezentanc je prevzela mesto inštruktorja športnika.

Poleg tega se je Yana Sergeyevna Romanova odločila, da se bo preizkusila v politiki. Leta 2016 je bila registrirana kot članica predhodnega glasovanja o opredelitvi kandidata iz stranke "Združena Rusija" za volitve v državno dumo Ruske federacije. Žal je srebrna medalja olimpijskih iger v Sočiju in tu postala druga z več kot 18% glasov.