Anzor Boltukaev: težka pot borec

22. 3. 2019

Danes Anzor Boltukaev, katerega višina in teža mu omogoča, da nastopa v težki kategoriji, velja za enega najbolj trmastih in vztrajnih rokoborcev na svetu. Zaradi velike konkurence v ruski ekipi se je redko udeležil večjih svetovnih turnirjev, v zadnjih letih pa je začel kazati odlične rezultate in uspel osvojiti bronaste medalje na svetovnih prvenstvih.

Dolgi začetek

Anzor Adamovich Boltukayev se je rodil leta 1986 v Groznem. Njegovo otroštvo je sovpadalo s težkimi časi v zgodovini republike, vendar je lahko ohranil dostojanstvo in zdrav razum. Kot pri večini severno-kavkaških fantov, je bila rokoborba največji šport za njega.

Anzor Boltukaev je dolgo časa nihal, med svojimi vrstniki ni posebej izstopal. Tradicionalno močni mladinci iz Severne Osetije in Dagestana so zasenčili čečensko najstnico in predvidljivo odigrali glavne nagrade in medalje vseh ruskih turnirjev. Na primer, na svetovnem mladinskem prvenstvu 2006 je Anzor zavzel le šesto mesto in s tem dvomil o svojih možnostih. Dve leti kasneje je preživel odličen segment in uspel osvojiti bronasto medaljo državnega prvenstva. anzor boltukaev

Ampak potem čečenski borec za več let odšel v senco najboljših ruskih borcev. Konkurenca v teži do 97 kg je bila v teh letih samo nor. Na preprogo so sijali takšni mojstri, kot so Gatsalov, Gadisov. Anzor ni uspel v boju proti tem "pošasti", in je bil zadovoljen z nagradami na domačih turnirjih Kadirovih Grand Prix.

Vrnitev

Vsi so začeli pozabiti na obstoj čečenskega rvača, ki je bil nekoč na državnem prvenstvu leta 2008, vendar se ne bo odrekel in trmasto odšel do uspeha. Do leta 2013 je dosegel odlično obliko in je na državnem prvenstvu naredil očarljivo predstavo. Na turnirju se je Anzor Adamovich Boltukayev boril s kljubovanjem, imel je sprejem po sprejemu, brez strahu pred tveganjem.

Rezultat tega boja so bile zlate medalje prvenstva Rusije. Na poti do njih je Anzor premagal svoje glavne tekmece, Gatsalova in Gadisova, in se ukvarjal z njimi, tako da je obrnil obe lopatici, ne da bi imel celo senco spoštovanja do svetovnih zvezd. Anzor Adamovich Boltukayev

Ta zmaga je bila še posebej pomembna, ker je prvak države imel priložnost predstavljati državo na svetovnem prvenstvu, ki je potekalo leta 2013 na Madžarskem. Na žalost za svoje oboževalce je Anzor Boltukayev med turnirjem prejel motečo poškodbo dimelj. Raztezanje mu ni dopuščalo, da bi deloval v polni moči, vendar tudi brez škode ni ostal brez nagrad, pri čemer je dobil bronasto medaljo.

Drugi poskus

Šport je pogosto nepošten. Najbolj ostri, spretni in nestandardni rokavci, ki poskušajo izvajati lepše tehnike in delujejo zelo spektakularno, so v največji meri nagnjeni k poškodbam in zvini, saj delujejo ostro, zaradi česar njihove mišice in vezi ne prenesejo preobremenitev. Enaka usoda je sledila Anzorju Boltukaevu, ki je zaradi poškodb skoraj dve leti izstopil iz velikega športa v samem začetku svojega življenja.

Naslednje obdobje delovanja odličnega, a nestabilnega rvača je prišlo v letu 2016. Začel je z agresivnim prevladujočim načinom prestižne Grand Prix. Ivan Yarygin.Anzor Boltukayev prosti rokobor Na poti do zmage je Anzor razstavil dva ameriška rokoborca, ki sta imela naslove olimpijskih in svetovnih prvakov. Osupli so jih Warner in Snyder, gledali pa so samo, kako je čečenski športnik vadil celo vrsto tehnik proste rokoborbe.

Po tem se je Anzor Boltukayev štel za glavnega favorita evropskega prvenstva 2016. Tukaj se je spopadel v boju za zlato z ukrajinskim robotom Valerijem Andrejcevom, na račun katerega je bila olimpijska medalja. V trmastem in močnem boju je bil Anzor močnejši in prvič v svoji karieri osvojil kontinentalni naslov.

Olimpijski poskus

Zmagovalec evropskega prvenstva 2016 je bil dobrodošel, a ne glavni cilj za Anzor. Sestavo ruske reprezentance za udeležbo na igrah v Riu so določili rezultati državnega prvenstva. Bilo je potrebno zmagati na prvenstvu Rusije, ki ga je čečenski fant odlično izvedel. Anzor Boltyukayev telesna teža

V finalu je za minuto zdrobil legendarnega Khadzhimurata Gatsalova, na čigar račun je bil navdušen zmagovalec na svetovnih prvenstvih in tudi naslov olimpijskega prvaka. Tako je Anzor Boltukayev prvič v svoji karieri pridobil pravico do udeležbe na olimpijskih igrah.

Toda tukaj ni bil preveč srečen. Že v zgodnjih fazah turnirja se je moral boriti z Valeryjem Andreytsevom. Ukrajinski športnik se je spomnil svojega poraza od Anzora v finalu evropskega prvenstva in se je uspel maščevati tisti olimpijski večer.

Boltukayev je leta 2017 zastopal rusko ekipo na evropskem prvenstvu v Srbiji. V finalu ga je zopet prehitel poškodba in zelo resna - meniskalna vrzel. Vendar pa se pogumni fant ni odrekel in se boril do zadnjega, a je še vedno izgubil od Rize Yıldırım.